Greenfluenceri a energia – sýkorka
🦖 Ďalší príspevok zo série objavovania biodiverzity v Katkinom parku je zameraný na dinosaury, pardon, teda na vtáky. O ich vzniku existuje mnoho hypotéz, ale isté je, že vtáky majú k dinosaurom blízko, vyvinuli sa z nich.
🪶 Určite ste si všimli, že okolo kŕmidla umiestneného pri chodníku, ktorý vedie do haly, sa zhromažďuje veľké množstvo vtákov, najmä spevavcov. Ktoré druhy to sú? 🐦 Sýkorka veľká aj sýkorka belasá, brhlík obyčajný, oriešok obyčajný, drozd čierny, slávik obyčajný, červienka obyčajná a jeden z najpestrejšie sfarbených spevavcov Európy stehlík obyčajný (s. pestrý). Všetky spomínané druhy sa nám už podarilo zahliadnuť v našej záhrade v priebehu februára. Pri identifikácii viac ako 15 druhov vtákov sme si pomohli odbornou literatúrou, preto nekončíme.
🐦⬛ Z väčších druhov, ktoré sme spoznali vďaka tmavým čiernym farbám, sú to krkavec čierny, vrana obyčajná kavka tmavá a straka obyčajná. Síce už nie čierna, ale patriaca do rovnakej čeľade krkavcovité, je sojka obyčajná. Má pekné svetlomodré sfarbenie na krídlach a aj ona, rovnako ako ostatné krkavce, dokáže imitovať zvuky. Je plachá, ale ak budete pozorní, ráno ju môžete zbadať, ako sedí na konári buka.
🦜 Podľa sivastého sfarbenia, neúplného čierneho „obojka“ a hrkútavého zvuku spoznáte hrdličku záhradnú, ktorá patrí medzi holuby. Ďalší charakteristický zvuk vydáva kukučka obyčajná, ktorá je rovnako veľká ako hrdlička. Možno sa vám už podarilo zazrieť aj tesára čierneho, ak vám to meno nič nehovorí, je to najväčší európsky ďateľ čiernej farby s červenou čiapočkou. My sme ho ešte nezazreli, ale minulý školský rok ho bolo poriadne počuť.